Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-25 08:36

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/insandare/fel-att-skicka-svenskt-specialforband-till-mali/

INSÄNDARE

Insändare. ”Fel att skicka svenskt specialförband till Mali”

Svenska soldater har hittills verkat under FN-flagg i västafrikanska Mali.
Foto: Henrik Montgomery/TT

INSÄNDARE. Sverige borde inte delta med soldater i ett nykolonialt krig i stället för en pågående FN-insats. Det är fel att skicka ett svenskt specialförband till inbördeskrigets Mali, skriver Ingela Mårtensson och My Leffler i organisationen Kvinnor för fred.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.