Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-06 14:47

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/insandare/gor-undantag-for-utlandska-forskare-i-migrationslagen/

INSÄNDARE

Insändare. ”Gör undantag för utländska forskare i migrationslagen”

Alla med insyn i den akademiska världen vet att fasta anställningar existerar helt enkelt inte existerar för unga forskare, påpekar insändarskribenten.
Foto: Eva-Karin Gyllenberg

INSÄNDARE. Riksdagen måste omedelbart införa ett undantag för doktorander och unga forskare i migrationslagen. De tar med sig sin högkvalificerade kunskap när de flyttar. I slutändan är det Sverige som förlorar, skriver Pil Maria Saugmann.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.