Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-10 17:44

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/insidan/de-blev-foraldrar-med-hjalp-av-surrogatmamma-i-usa/

INSIDAN

De blev föräldrar med hjälp av surrogatmamma i USA

Videon är 1 min 58 sek lång. De blev föräldrar med hjälp av surrogatmamma i USA – möt familjen med nu fem år gamla tvillingar.

Mathias Liffner och Anders Möller såg surrogatmödraskap som enda chansen att bli föräldrar. För fem år sedan föddes deras tvillingar av en kvinna i USA.

– Jag är själv skeptisk till surrogatmödrabranschen, men att förbjuda den i Sverige ökar risken för att fattiga kvinnor i andra länder utnyttjas, säger Mathias Liffner.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.