Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-09 10:52

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/insidan/gejmingcentret-vill-forandra-bilden-av-datorspelande/

INSIDAN

Gejmingcentret vill förändra bilden av datorspelande

På Inferno Online vill man visa att gejming är en social aktivitet, precis som bowling, fotboll eller golf.
Foto: Daniel Costantini

Datorspelande förknippas ofta med en ohälsosam livsstil och hemmasittande. Men på ett stort gejmingcenter i Stockholm vill man förändra bilden av spelkulturen och hjälpa de unga som har ett riskspelande.

– Föräldrarnas förtroende för att vi tar hand om deras barn och ungdomar är jätteviktigt för oss, säger Viktor Ekberg, vd.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.