Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-30 17:32

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/bocker/lotta-olsson-tipsar-70-ar-sedan-pellabockernas-forfattare-debuterade/

BÖCKER

Lotta Olsson tipsar: 70 år sedan Pellaböckernas författare debuterade

Anna Lisa Wärnlöf skrev kåserier och åtta barn- och ungdomsböcker under signaturen Claque.
Foto: TT

Flickböckerna om Pella tillhör de omistliga filosofiska verken, som med stor humor behandlar svårigheterna i att älska sin nästa och att ändå ofta vilja bita näsan av den.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.