Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-10 08:51

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/bokrecensioner/ingemar-hedenius-tro-och-vetande/

BOKRECENSIONER

Ingemar Hedenius: ”Tro och vetande”

Vilken roll kommer kristendomen att spela på 2000-talet? Traditionen rymmer det lägsta och det högsta: militant sekterism och generositet mot det främmande.
Foto: Robert F. Bukaty

Ingemar Hedenius klassiker ”Tro och vetande” har kommit i nyutgåva. Filosofen ville formulera en sekulär moral. Hans Ruin läser om boken som väckte våldsam debatt. Och ser en mörkare sida hos Hedenius.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.