I början av 1900-talet användes europeiska ideallandskap som bakgrund i indiska collage. Till skillnad mot dagens postkoloniala konst var de dock aldrig avsedda för annat än en inhemsk publik. Dan Jönsson går på vandring med Krishna i ett arketypiskt "Schweiz".
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till valborg!
Alla artiklar gratis till 30 april, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.