Den konservative brittiske filosofen Roger Scruton har förargat många och blivit stämda av Pet Shop Boys. I sin nya bok ”Beauty” gör han sitt bästa för att försvara skönhet och bestående värden, men förblir en kuf som inte kan tävla med den samtida artificiella skönhetssynen.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.