Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-28 21:01

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/film-tv/chicagoflicka-som-slass-mot-syriens-regim-fran-sitt-rum/

FILM

Chicagoflicka som slåss mot Syriens regim från sitt rum

I dokumentären ”#Chicagogirl” bekämpar Ala’a Basatne Syriens regim via sociala nätverk som Facebook, Twitter och Skype.
Foto: Tom Clayton

Joe Piscatellas ”#Chicagogirl” följer Ala’a Basatne som bekämpar den syriska regimen från ett amerikanskt flickrum. På måndag öppnar den Stockholms filmfestival junior.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.