Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-10-02 16:04

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/film-tv/johannes-kuhnke-nojdaste-turisten-i-cannes/

FILM

Johannes Kuhnke nöjdaste turisten i Cannes

Clara Wettergren, Fanni Metelius, Johannes Kuhnke, Ruben Ostlund, Lisa Lovén Kongsli, Vincent Wettergren och Kristofer Hivju.
Foto: Bertrand Langlois/AFP

Johannes Kuhnke är den nöjdaste turisten i Cannes. Hans första större filmroll har gett eko på världens största filmfestival. Både publiken och kritikerna lovordar Ruben Östlunds ”Turist”, ett provokativt drama som stresstestar kärnfamiljen i alpmiljö. Variety beskriver till exempel filmen som en korsning mellan Haneke och ”Scener ur ett äktenskap”.

DIGITAL PRENUMERATION

Läs gratis till nyårsafton!

Alla artiklar gratis fram till 31 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.