Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-10-01 05:02

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/katarina-frostenson-om-nya-boken-vi-kunde-inte-vara-i-sverige-langre/

KULTUR

Katarina Frostenson om nya boken: Vi kunde inte vara i Sverige längre

Katarina Frostenson.
Foto: Jonas Ekströmer/TT

Poeten Katarina Frostensons nya bok har utkommit. Hon berättar för första gången själv om sin syn på anklagelserna mot hennes man och krisen i Svenska Akademien.

– Det var ett extremt tillstånd att befinna sig i, säger Katarina Frostenson i en intervju med förlaget.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.