Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-30 19:32

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/konstattentat-skrammer-till-sjalvcensur/

KULTUR

Konstattentat skrämmer till självcensur

Vandalisering av Andres Serranos fotografier på Kulturen i Lund. (DN 9/10 2007)
Foto: Ingemar D Kristiansen/Sydsvenskan/TT

Attacken mot Charlie Hebdo har satt ljus på hotbilden mot kulturutövare. Men i Sverige är det inte främst militanta islamister som står för hoten. Nu planerar de svenska konst­organisationerna en manifestation till stöd för ­hotade konstutövare.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.