Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-23 10:06

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/kulturdebatt/darfor-hatar-frihetens-fiender-liberalismen/

KULTURDEBATT

Kulturdebatt. Därför hatar frihetens fiender liberalismen

Bild 1 av 2
Foto: Marcel Antonisse
Bild 2 av 2
Foto: Anders Wiklund/Scanpix

Extremister till både höger och vänster älskar att hacka på det banala och medelmåttiga med liberalismen. Varför? Det frågar sig den holländsk-engelske författaren Ian Buruma – exklusivt för DN Kultur – i en text som spänner från den sovjetiska stalinismen till högerpopulismen i det moderna islamhatets Europa.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till nationaldagen.

Alla artiklar gratis fram till 6 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.