I går omkom komikern Eddie Murphy i en snowboardolycka. Tidigare i veckan har världen förlorat även Robert Duvall och Rihanna. I alla fall om man ska tro några av de senaste dagarnas mest spridda rykten på internet. ”Med Twitter och Facebook kan rykten spridas snabbare än någonsin”, säger Erik J Olsson som forskar i sociala nätverk.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.