Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-01 20:43

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur-noje/olga-tokarczuk-traffade-skolelever-i-rinkeby/

KULTUR

Olga Tokarczuk i Rinkeby: Det här var det bästa under hela Nobelvistelsen

Olga Tokarczuk besökte under onsdagen Rinkeby bibliotek för att träffa skolelever.
Foto: Thomas Karlsson

Olga Tokarczuk besökte under onsdagen Rinkeby bibliotek för att träffa skolelever. Nobelpristagaren i litteratur firades med luciatåg och dessutom överlämnades ett porträtt och ett häfte fyllt av elevernas texter till henne.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.