Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-31 07:43

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/darfor-vallfardar-modehusen-till-metaversum/

KULTUR

Därför vallfärdar modehusen till metaversum

Metaverse fashion week ägde rum på plattformen Decentraland i slutet av mars. Runt 70 modehus medverkade med digitala visningar.
Illustration: Decentraland

Modevärlden tar allt större kliv in i den digitala världen. Märken som Gucci och Balenciaga säljer kläder anpassade för avatarer i onlinespel och nyligen hölls världens första digitala modevecka. Är modets framtid digital?

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.