Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-04 03:55

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/efter-sally-rooneys-bojkott-svenskt-forlag-erbjuder-oversattning-till-hebreiska/

BÖCKER

Efter Sally Rooneys bojkott – svenskt förlag erbjuder översättning till hebreiska

Nils Håkanson på bokförlaget Ruin vill trycka Sally Rooneys roman på hebreiska, utan en Israelkoppling.
Foto: Severus Tenebaum

Författaren Sally Rooney har bestämt sig för att inte låta ett israeliskt förlag översätta romanen ”Vackra värld, var är du” till hebreiska. Nu möts hon av ett nytt förslag – från svenskt håll. Nils Håkanson vid det lilla bokförlaget Ruin erbjuder i ett öppet brev en översättning av boken, utan koppling till Israel.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.