Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-26 10:31

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/erik-wikberg-djupt-problematiskt-att-en-litteraturprofessor-sprider-falska-pastaenden-om/

KULTURDEBATT

Kulturdebatt. Erik Wikberg: Djupt problematiskt att en litteraturprofessor sprider falska påståenden om bokbranschen

Erik Wikberg, forskare vid Handelshögkolan ifrågasätter Sven Anders Johanssons uppgifter om antalet sålda böcker.
Foto: Nicklas Gustafsson, Anna Tärnhuvud

Sven Anders Johansson, litteraturredaktör på Aftonbladet och forskare i litteraturvetenskap, har i artiklar och intervjuer hävdat att det säljs allt färre böcker. Men rapporterna han refererar till säger motsatsen, skriver Erik Wikberg, forskare vid Handelshögskolan och den som har sammanställt statistiken.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.