Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-27 21:47

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/grumliga-storryska-imperiedrommar-i-markligt-feltajmad-musikaluppsattning/

SCEN | RECENSION

Grumliga storryska imperiedrömmar i märkligt feltajmad musikaluppsättning

Tuva B Larsen som Anja/Anastasia, Andreas Weise som Dmitrij och Michael Jansson som Vlad.
Foto: Jonas Persson

Den animerade filmen från 90-talet utgör grunden till denna uselt tajmade uppsättning av ”Anastasia”. Johanna Paulsson har sett ett haltande äventyr som dock är musikaliskt tacksam för en operaorkester.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.