Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-29 21:12

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/jenny-lindh-bocker-ar-inte-att-lita-pa-som-skoldar-i-framtidens-ganglitterara-uppgorelser/

BÖCKER | KOMMENTAR

Jenny Lindh: Böcker är inte att lita på som sköldar i framtidens gänglitterära uppgörelser

Kongressledamoten Elbert Martin håller i det genomborrade manus som räddade Teddy Roosevelt från en kula 1912.
Foto: Hum Images / Alamy Stock Photo

DN:s Jenny Lindh svarar på dina frågor om litteratur. Denna vecka om huruvida böcker kan fungera som sköldar mot skjutvapen i det framtida kriget mellan de litterära gängen.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.