Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-29 13:04

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/jenny-lindh-svart-att-rada-om-alltfor-pipiga-roster-under-hoglasning/

BÖCKER

Jenny Lindh: Svårt att råda om alltför pipiga röster under högläsning

Manlig högläsning under det tidiga 1800-talet.
Illustration: Alamy

DN:s Jenny Lindh svarar på dina frågor om litteratur. Denna vecka försöker bibliotekarien råda en läsare som misslyckas med den romantiska högläsningen till följd av vokala problem.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.