Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-06 04:32

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/kanda-forfattare-laser-in-fangslade-gui-minhais-dikter-i-ljudbok/

KULTUR

Kända författare läser in fängslade Gui Minhais dikter i ljudbok

Foto på Gui Minhai under en stöddemonstration utanför Kinas ambassad i Sverige 2018.
Foto: Anders Wiklund/TT

Den svenska bokförläggaren och författaren Gui Minhai har suttit fängslad i Kina i snart 1.900 dagar. Nu släpps hans diktsamling ”Jag ritar en dörr på väggen” som ljudbok. Dikterna läses av hans dotter Angela Gui och en rad svenska författare och publicister.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.