Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-21 19:06

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/kultur/nanna-blondell-om-rollen-i-black-widow-jag-fick-en-chock-over-hur-stort-det-ar/

KULTUR

Nanna Blondell om rollen i ”Black Widow”: ”Jag fick en chock över hur stort det är”

Nanna Blondell i ”Black widow”.
Foto: Kevin Baker

Som en av få svenskar har Nanna Blondell fått ta plats i Marvel-film. I premiäraktuella ”Black Widow” syns hon spela i en scen mot Scarlett Johansson.

– Jag inkluderades i allt, det var inte som jag tänkte mig att en stor produktion skulle vara, berättar skådespelaren.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till nationaldagen.

Alla artiklar gratis fram till 6 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.