Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-10-01 03:26

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ledare/arvid-ahlund-liberalernas-opinionskris-ar-inget-bra-skal-att-byta-valuta/

LEDARE

Arvid Åhlund: Liberalernas opinionskris är inget bra skäl att byta valuta

Ta ett andetag, Pehrson.
Foto: Jonas Lindkvist

Johan Pehrson vill jäkta Sverige in i eurosamarbetet för att kronan är svag. Det duger inte.

Sverige förtjänar en debatt som går på djupet – inte floskler som syftar till att vända Liberalernas opinionstrend.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.