President Trump har grovt missbrukat sin makt, kongressen bör utkräva ansvar.
En utskrift från Dagens Nyheter, 2021-01-17 05:28
Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ledare/martin-liby-troein-donald-trump-bor-stallas-infor-riksratt/

Ett uppror som presidenten har uppviglat till. Så sammanfattade Mitt Romney, senator och Republikanernas presidentkandidat 2012, onsdagens attack på kongressen.
Den grundläggande demokratiska principen att en president som förlorar valet lämnar ifrån sig makten lades fast i USA redan 1801, när John Adams steg åt sidan efter att ha besegrats av Thomas Jefferson. Ingen har utmanat den. Ingen utom Donald Trump.
Redan under valrörelsen påstod presidenten att han inte kunde förlora om inte Demokraterna fuskade. Sedan väljarna gett honom sparken har han hävdat att allt är ett bedrägeri, utan ett uns av bevis.
Den grundläggande demokratiska principen att en president som förlorar valet lämnar ifrån sig makten lades fast i USA redan 1801.
På slutet har Trump gått ett steg längre och agerat för att ändra på resultatet. I helgen försökte han övertala den ansvarige för Georgias valprocess att ”hitta 11.780 röster” åt honom. Han krävde att vicepresident Mike Pence och republikanska kongressledamöter under onsdagens fastställande av valresultatet skulle stryka elektorsröster som tillhör Joe Biden.
Till slut stod han där utanför Vita huset, upprepade sina lögner om valfusk och manade sina anhängare att bege sig mot Kapitolium.
Trumps agerande är oförenligt med både demokrati och rättsstat. Kongressen bör använda det verktyg den har för att utkräva ansvar av en president som grovt missbrukar sin makt, och omgående ställa Trump inför riksrätt.
Förhoppningsvis inser i så fall fler republikanska senatorer än Mitt Romney – som redan efter Ukrainaskandalen konstaterade att presidenten borde lämna Vita huset – att Trump nu har gått över gränsen. Och röstar för att avsätta honom. Om inte förtjänar ändå deras väljare att få veta att de sätter lojaliteten till sin ledare högre än den till den amerikanska konstitutionen och demokratin.