Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-24 03:36

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/ledare/signerat/peter-wolodarski-billigare-flyga-an-aka-med-dodens-batar/

LEDARE

Ledare: Peter Wolodarski: Billigare flyga än åka med dödens båtar.

Migranter som räddats ur Medelhavet förs in till hamnen i Catania, Sicilien. Den som vill till Europa för att söka asyl tvingas välja en riskabel båtresa i stället för en säkrare flygstol.
Foto: Alessandro Bianchi/Reuters

Om det fanns lagliga vägar in i Europa hade människor inte behövt dö på Medelhavet. Veckans katastrof var möjlig att undvika.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.