Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-04 12:40

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/livsstil/halsa/svensk-superbroccoli-nyttig-som-en-loprunda/

LIVSSTIL

Svensk superbroccoli – nyttig som en löprunda

Foto: Henrik Montgomery/Scanpix

Den ser ut som vanlig broccoli, smakar som vanlig broccoli. Men den svenskodlade superbroccolin är tre gånger nyttigare – och kan vara effektiv som ett gympass.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.