Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-08 18:01

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/motor/den-nya-kinesiska-elbilen-kraver-langa-laddstopp/

MOTOR

Den nya kinesiska elbilen kräver långa laddstopp

Aiways är inte bara ett nytt märke i Sverige, det är i grunden en ny biltillverkare som bara har gjort en tidigare bilmodell, Aiways U5. Nu kommer företagets andra modell.
Foto: Mikael Stjerna

Den är rymlig och tyst, men vad är det som ska få kunderna att slå till? Aiways U6 gör mycket rätt, men röststyrning på kinesiska och andra missar gör att elbilen riskerar att bli en panelhöna på en allt tuffare bilmarknad.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.