Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-04-01 15:51

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/politik/centerpartiet-vill-gora-lyktstolpar-till-laddstolpar-for-elbilar/

SVENSK POLITIK

Centerpartiet vill göra lyktstolpar till laddstolpar för elbilar

Centerpartiet vill göra det möjligt att använda lyktstolpar för att ladda elbilar.
Foto: Anders Wiklund/TT

Centerpartiet vill göra det möjligt att använda lyktstolpar för att ladda elbilar. Det skulle innebära en lagändring – i dag får man bara använda lyktstolpar till belysning.

Experter och elbolag är försiktigt positiva till förslaget, även om man menar att mer behövs göras.

– Boendeparkeringar utomhus och snabbladdningar ser vi som prioriterade, säger Per-Oscar Hedman, presschef för Fortum Sverige.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.