Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-05 12:46

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/politik/fp-och-s-har-manga-gemensamma-namnare/

SVENSK POLITIK

”FP och S har många gemensamma nämnare”

Nynäshamns kommunalråd Daniel Adborn (FP).
Foto: Jonas Lindstedt

Vågbrytaren som lägger en skyddande arm om småbåts­hamnen i Nynäshamn är en frukt av samarbetet mellan Folkpartiet och Socialdemokraterna. Kommunalrådet Daniel Adborn (FP) tror att samma blocköverskridande anda skulle fungera väl i riksdagen.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.