Andra svenska partier lägger euron åt sidan och kräver att EU ska spara pengar.
Men krisdrabbade Liberalerna vill att Sverige ska gå med i en fördjupad valutaunion med egen finansminister och större budget.
– Ingen enskild fråga är nog så viktig för Sveriges roll i EU som just eurosamarbetet, säger toppkandidaten Karin Karlsbro i sin första stora intervju.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.