Hoppa till innehållet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2021-09-28 05:55

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/politik/magdalena-andersson-jag-ar-inte-anders-borgs-varsta-fiende/

SVENSK POLITIK

Magdalena Andersson: ”Jag är inte Anders Borgs värsta fiende”

Bild 1 av 4
Foto: Beatrice Lundborg
Bild 2 av 4 Skateboard och elgitarr på väggen – kontoret på Ungdomens hus är inte likt Magdalena Anderssons renskalade arbetsrum i riksdagen.
Foto: Beatrice Lundborg
Bild 3 av 4 Två sidor av Magdalena Andersson: Den före detta aktivisten på Ungdomens hus, här med bland andra Matilda Eriksson, 18, och föreningens nuvarande ordförande Alberto Perea (med ryggen mot kameran). Och talespersonen som vill ta makten över svensk ekonomi.
Foto: Beatrice Lundborg
Bild 4 av 4 Två sidor av Magdalena Andersson: Den före detta aktivisten på Ungdomens hus, här med bland andra Matilda Eriksson, 18, och föreningens nuvarande ordförande Alberto Perea (med ryggen mot kameran). Och talespersonen som vill ta makten över svensk ekonomi.
Foto: Beatrice Lundborg

Hon har legat i hårdträning för striden om finansministerposten ända sedan tonåren. Socialdemokraternas vinnarskalle vet hur man organiserar en kamp. Men en del i partiet undrar vad hon egentligen slåss för. Lördagsmagasinet följde med Magdalena Andersson till uppväxtens Uppsala.

Detta är en låst artikel. Logga in som prenumerant för att fortsätta läsa. Logga in