Ökade militära ambitioner i Ryssland är ett av skälen till varför Sverige måste satsa på att utveckla en ny version av Jas Gripen, anser ordföranden i riksdagens försvarsutskott, Peter Hultqvist (S), men beklagar att regeringen inte velat göra upp brett om betalningen.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.