Sverige nya utrikesminister Margot Wallström vill bedriva en feministisk utrikespolitik. Det berättar hon i första intervjun sedan hon tillträtt som DN fick på väg till skifteskonseljen på Slottet. Men hon vill inte säga vad hon tycker om den borgerliga utrikespolitiken under företrädaren Carl Bildt.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.