Omkring 150 vakter har anställts för att förhindra att flyktingar och andra utan identitetshandlingar tar sig med tåg från Danmark till Sverige. De minst 8.000 tågpendlarna i Öresundsregionen måste från och med i dag visa id-handlingar två gånger och räkna med 20–55 minuter längre resa från den danska huvudstaden.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis fram till midsommarafton.
Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.