Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-02 13:18

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/20-aring-haktas-for-moskebrand/

SVERIGE

20- åring häktas för moskébrand

Foto: Kicki Nilsson/TT

Den 20-årige man som anhållits för branden mot moskén i Örebro begärs häktad på sannolika skäl misstänkt för grov mordbrand, rapporterar SVT Örebro.  Rätten anser att det finns en risk för att mannen skulle kunna förstöra bevis om han släpps.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.