Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-06 21:31

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/berit-junior-blaser-in-over-skane/

SVERIGE

”Berit junior” blåser in över Skåne

Den vildsinta stormen ”Berit” härjade i Norrland på lördagen. Nu kommer hennes jobbiga syster till södra och mellersta Sverige. I Skåne och Halland kan det under första advent blåsa upp till uppemot 30 meter i sekunden. Det blir vissa stopp under söndagen i färjetrafiken mellan fastlandet och Gotland.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.