Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-04-01 12:59

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/bra-att-fa-erkannande-fran-staten/

SVERIGE

”Bra att få erkännande från staten”

Bengt Flodin förlorade sina ben i en granatattack i norra Afghanistan. Han är en av 18 svenska soldater som i dag tilldelas försvarets medalj Sårad i strid.
Foto: Jonas Lindkvist

Bengt Flodin förlorade båda benen i Afghanistan när en granat från ett raketgevär träffade hans bil. I dag är han en av 18 svenska soldater som får försvarets nya medalj Sårad i strid. ”Det är lätt för politiker att säga att vi ska åka dit, men det är tuffare att ta hand om dem som kommer hem”, säger han.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.