Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-05 08:22

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/de-tva-flickorna-raddade-hennes-liv/

SVERIGE

De två flickorna räddade hennes liv

Det blev en glad gruppbild när Seadu Asile fick chansen att tacka Elsa Mattsson och Elvira Gille som räddade hennes liv.
Foto: TT

Seadu Asile var nära att drunkna på badplatsen, men hon räddades av två flickor: Elsa Mattsson och Elvira Gille. Nyligen träffades alla tre igen – för första gången sedan den dramatiska händelsen.

– Jag vill tacka tjejerna jättemycket, säger Seadu Asile.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.