Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-25 16:10

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/elisabeth-svantesson-jag-ser-valdigt-annorlunda-pa-varlden-i-dag/

SVERIGE

Elisabeth Svantesson: ”Jag ser väldigt annorlunda på världen i dag”

”Kristna har undrat hur jag med mina värderingar kunde vara med och fatta ett sådant beslut”, säger Elisabeth Svantesson.
Foto: Eva Tedesjö

Sedan valförlusten 2014 har Elisabeth Svantesson gått i täten för Moderaternas omprövning. I invandringspolitiken tror hon på öppna ögon – och mer stängda gränser. I andra frågor har hon öppnat sitt hjärta. Nu berättar hon om sin personliga resa från Livets ord till Örebro Pride.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.