Hoppa till innehållet

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer

En utskrift från Dagens Nyheter, 2021-07-28 07:36

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/foretagsledare-skanker-40-miljoner-for-att-trygga-judars-sakerhet-i-malmo/

SVERIGE

Företagsledare skänker 40 miljoner för att trygga judars säkerhet i Malmö

Företagsledarna Lennart Blecher och Dan Olofsson skänker miljoner för att öka säkerheten för Malmös judiska församling.
Företagsledarna Lennart Blecher och Dan Olofsson skänker miljoner för att öka säkerheten för Malmös judiska församling. Foto: Hampus Andersson

Efter Förintelsen blev Malmö en fristad för judar. Men under de senaste åren har Judiska församlingens medlemsantal minskat snabbt. Företagsledarna Dan Olofsson och Lennart Blecher skänker därför 40 miljoner som ska gå till församlingens säkerhetsarbete.

– Vi hoppas att vi kan ingjuta lite hopp i den judiska befolkningen, så de känner att även om inte politikerna vill göra något så finns det personer som är beredda att stå upp för dem, säger Dan Olofsson.

Detta är en låst artikel. Logga in som prenumerant för att fortsätta läsa. Logga in