Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-28 19:39

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/myndighet-valjer-bort-hoghastighetstagen/

SVERIGE

Myndighet väljer bort höghastighetstågen

Trafikverkets generaldiriktör Lena Erixon och infrastrukturminister Tomas Eneroth under en presskonferens i Rosenbad. Erixon lämnade under dagen över Trafikverkests förslag till nationell plan för transportsystemet 2018-2029.
Foto: TT

Höghastighetsbanans tåg ska köra i en lägre hastighet än i tidigare förslag. Det föreslår Trafik­verket i sin nya infrastrukturplan för de kommande elva åren.

– Med de direktiv vi har fått hade det blivit för dyrt att göra på något annat sätt, säger Trafik­verkets generaldirektör Lena Erixon.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.