Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-04-02 01:17

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/omojligt-skydda-sig-mot-attackerna/

SVERIGE

Omöjligt skydda sig mot attackerna

Efter att ha attackerat svenska myndigheter och företag flera gånger den här veckan hotar nu nätverket Anonymous med att göra en ännu större attack på fredag. I ett meddelande på Youtube säger en artificiell röst att man ska utföra vad som uppges vara ”det största vi gjort hittills”.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.