Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-04-01 09:37

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/over-700-atal-mot-rattsurfning-efter-ny-lag/

SVERIGE

Över 700 åtal mot rattsurfning efter ny lag

Många svenskar har straffats till följd av den nya lagen.
Foto: Pontus Lundahl/TT

720 personer har straffats för att ha en mobiltelefon i handen bakom ratten sedan förbudet infördes för ett halvår sedan. Under sommaren har åtalen minskat drastiskt.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till midsommarafton.

Alla artiklar gratis fram till 23 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.