Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-03-22 06:29

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/sapo-informerar-inte-om-barn-till-terrorister/

SVERIGE

”Säpo informerar inte om barn till terrorister”

Barn till föräldrar som anslutit sig till terrorsekten IS kan återvända till Sverige utan att hemkommunen får veta det. Kritiker menar att Säkerhetspolisen tar för hårt på sekretessen.

– De gör inte orosanmälningar trots att de vet att barn vistats i den här miljön, hävdar en källa inom socialtjänsten.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis fram till nationaldagen.

Alla artiklar gratis fram till 6 juni, sen för halva priset i ett helt år (endast 69 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.