Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-05-29 00:52

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/staten-vill-beslagta-kriminellas-natadresser/

SVERIGE

Staten vill beslagta kriminellas nätadresser

I ett unikt rättsfall ställs för första gången krav på att ett domännamn på nätet ska stängas av eller flyttas till statens ägo. Åklagaren försöker nu beslagta domännamnet thepiratebay.se. I vår avgörs fallet som kan ge polisen möjligheter att för första gången helt stänga utpekat kriminella webbplatser.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.