Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-06-11 00:21

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/stor-okning-av-skoldkortelhormon-till-unga-kvinnor/

SVERIGE

Stor ökning av sköldkörtelhormon till unga kvinnor

Många fler kvinnor får medicin mot sköldkörtelrubbningar jämfört med i början av 2000-talet. En förklaring kan vara ökad uppmärksamhet, ökad provtagning och därmed ökat antal diagnoser.
Foto: Tommy Svensson

De senaste åren har det skett en kraftig ökning av antalet kvinnor som hämtar ut medicin med sköldkörtelhormon. Störst är ökningen bland yngre kvinnor.

Men det kan vara både goda och dåliga nyheter bakom den dramatiska utvecklingen, säger forskare på Sahlgrenska.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis hela sommaren.

Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.