Hoppa till innehållet

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer

En utskrift från Dagens Nyheter, 2020-11-29 18:41

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/sverige/unik-satsning-for-gravida-i-goteborg-riskerar-att-laggas-ner/

Sverige

Unik satsning för gravida i Göteborg riskerar att läggas ner

Ayub Rage får en puss av doulan Duha Geedi i föreningens möteslokal i Bergsjön.
Ayub Rage får en puss av doulan Duha Geedi i föreningens möteslokal i Bergsjön. Foto: Tomas Ohlsson

Kvinnor med utländsk bakgrund kan löpa större risk för komplikationer i samband med förlossningar. Nu utvärderas om doulor med annan kulturell bakgrund kan göra förlossningen säkrare. Intresset är stort på flera håll i landet men i Göteborg, där det finns mest erfarenhet, är doulaverksamheten på väg att läggas ner.

– Det känns som en örfil från myndigheterna, säger Ubah Abdi, doula och kulturtolk.

Detta är en låst artikel. Logga in som prenumerant för att fortsätta läsa. Logga in