Marocko hotar med bojkotter av ”alla svenska företag” som ett svar på den svenska Västsahara-politiken. Utrikesminister Margot Wallström försöker gjuta olja på vågorna – men hennes bedyranden om att Västsahara-frågan inte är uppe på regeringens bord verkar inte lugna marockanerna.
DIGITAL PRENUMERATION
Läs gratis hela sommaren.
Alla artiklar gratis fram till 31 augusti, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.
Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.