Hoppa till innehållet Ge oss feedback gällande tillgänglighet

En utskrift från Dagens Nyheter, 2023-09-28 08:53

Artikelns ursprungsadress: https://www.dn.se/nyheter/varlden/alla-uigurer-som-atervander-till-kina-forsvinner/

VÄRLDEN

”Alla uigurer som återvänder till Kina försvinner”

Videon är 1 min 28 sek lång. Bröderna Sjahrizat och Sjahdijar Sjavkat är de första uigurer någonsin som har sökt asyl i Ryssland. De vill inte visa sina ansikten, av rädsla för att det kan leda till otrevliga följder för deras föräldrar, som har internerats i Kina.

KAZAN. ”Era föräldrar har börjat studera”.

Det var det enda meddelande de uiguriska bröderna fick. De förstod direkt. Deras föräldrar hade skickats till ett omskolningsläger för att lära sig älska Kina.

Sjahrizat och Sjahdijar Sjavkat är de första uigurer någonsin som har sökt asyl i Ryssland. Nu hotas de av deportation till Kina.

DIGITAL PRENUMERATION

Passa på!

Läs gratis till lucia.

Alla artiklar gratis fram till 13 december, sen för halva priset i ett helt år (endast 75 kr/mån). Därefter ord. pris 149 kr/mån. Ingen bindningstid. Säg upp enkelt online.

  • DN.Prio

    Dagligt nyhetsbrev med handplockad läsning

  • DN.se

    Obegränsad tillgång till alla artiklar på DN.se

  • e-DN

    Tidningen i digital version (Ingår första 30 dagarna)

Genom att klicka på "Godkänn köp" godkänner jag prenumerationsvillkoren och bekräftar att jag tagit del av Bonnier News personuppgiftspolicy. Dagens Nyheter är en del av Bonnier News AB, som ansvarar för kundrelationen samt för behandlingen av dina personuppgifter. Erbjudandet gäller endast nya prenumeranter.